Vláknina, pomocník při redukci hmotnosti

Vláknina je významním stavebním kamenem naší stravy, protože zkvalitňuje trávení a tím nám pomáhá cítit se lépe..V hektickém každodenním životě se ale často stravujeme nevyváženě a vlákniny se nám nedostává. Vlákninu tvoří převážně polysacharidy. Jsou to součásti rostlin, které nejsou štěpeny enzymy našeho zažívacího ústrojí. Patří mezi ně pektin, celulóza, hemicelulóza, vosky a pryskyřice.
Pro člověka se jako významný zdroj uplatňují hlavně obiloviny, luštěniny, zelenina, ovoce a brambory a výrobky z nich jako mouka (nejlépe tmavá, celozrnná), kroupy, pečivo, ovocné a zeleninové výrobky..

Vyvolává pocit nasycení, usnadňuje trávení a vyprazdňování, dostatek vlákniny chrání i před civilizačními chorobami – rakovinou trávicího ústrojí, srdečním onemocněním, cukrovkou, vysokou hladinou cholesterolu, dnou, žlučovými kameny, divertikulózou (zánětlivým onemocněním tlustého střeva) apod., pomáhá při léčbě zácpy, hemeroidů a dalších onemocnění.

Doporučená denní dávka je 30 g vlákniny.

Vláknina se dělí na rozpustnou a nerozpustnou formu:
Rozpustná (gumy, pektiny) – dokáže na sebe navázat velké množství vody, zpomaluje vstřebávání cukru do krve, udržuje normální hladinu cholesterolu, prochází nestrávení trávicím traktem, kde napomáhá ke snadnému trávení a rychlému odchodu tráveniny z těla.


Nerozpustná (celulóza, lignin) – prochází trávicím traktem nezměněna a jejím hlavním úkolem je mechanická detoxikace trávicího ústrojí, nabaluje na sebe škodliviny a odnáší je pryč z těla, podporuje vstřebávání vápníku. Zdrojem jsou například otruby nebo pohanka.

 

Funkce vlákniny

1. Ochranná funkce ve střevech
- vláknina nabobtná, zvětší svůj objem a tím dochází ke zrychlení průchodu tráveniny střevem. Trávení tak trvá několik hodin a ne několik dnů - má schopnost na sebe vázat nežádoucí látky z potravy a toxické látky vznikající při trávení a tím chrání trávící soustavu a má protirakovinný účinek
2. Probiotický účinek
- podporuje růst přirozené střevní mikroflóry, které jsou mimo jiné důležité i pro práci tlustého střeva. Je-li ve stravě málo vlákniny nebo žádná, zbytek tráveniny prochází tlustým střevem pomalu a může způsobit zácpu.
3. Zvyšuje kyselé prostředí v tlustém střevě
- vláknina je střevní mikroflórou měněná na organické kyseliny (mléčná, máselná, propionová), které snižují pH a podporují tak růst probiotických bakterií. Ve střevech je pak více laktobacilů a bifidobakterií, čímž se snižuje riziko zánětu divertiklů (výchlipek tlustého střeva)
4. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- žlučové kyseliny se v tenkém střevě vážou na vlákninu a nemohou se pak zpětně vstřebávat. V játrech se pak větší množství cholesterolu mění na žlučové kyseliny. Cholesterol, který se vytváří v játrech, se pak méně dostává do krve a jeho hladina klesá.
5. Snižuje hladinu cukru v krvi
- je to způsobeno omezením plochy pro jejich vstřebávání a také omezením přístupu trávících enzymů k nim.

 

Fiber Boost

3165[1]

- podporuje trávení

- pomáhá regulovat váhu

- podporuje zdraví střev

- obsahuje kromě vlákniny chrom a stévii

- je bez lepku a laktózy

- patří mezi tzv.  rozpustnou vlákninu

 

 

3 vysoce kvalitní zdroje vlákniny:.

1. Konjaková mouka – jde o mouku z hlíz rostlin, které rostou v Japonsku a Číně. Polysacharid, který obsahují, velmi dobře váže vodu a označuje se jako konjak. Má příznivý vliv na trávení a metabolismus. Tato vláknina zpomaluje vstřebávání sacharidů a tím je schopná snižovat glykemický index.

2. Guarová mouka – pochází z guarových bobů. Jedná se o luštěninu, pěstovanou převážně v Indii a Pakistánu. Vláknina v ní obsažená podporuje činnost střev a stimuluje pohyb odpadních látek mimo tělo. Zpomaluje také vyprazdňování žaludku a omezuje vstřebávání cukrů, což tělu dodává pocit sytosti. Také pomáhá vstřebávat cholesterol a tuk ze střev.

3. Karobová mouka – karob je označení pro lusky stálezelené dřeviny Rohovníku obecného rostoucího ve Středomoří (svatojánský chléb). Obsahuje množství vitamínů skup. B, minerálních látek (draslík, hořčík,vápník) a stopových prvků (železo,mangan,chrom,měď, nikl), je bohatým zdrojem vlákniny, pektinu a ligninu..Neobsahuje lepek.

Další složky:
chrom - přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi, podporuje využití inzulinu - V denní dávce FiberBoost je obsaženo 100% DDD chromu (40 µg) - při jeho nedostatku se může projevit celková únava, vyšší krevní tlak, vyšší hladina cholesterolu, vyšší hladina cukru v krvi
stévie – přírodní sladidlo. Na rozdíl od cukru je téměř nekalorická, nepřispívá k tvorbě zubního kazu a je vhodná i pro diabetiky.

Proč užívat FiberBoost při redukci hmotnosti?

Sytící schopnost – žaludek je naplněný a sníží se chuť k jídlu

Zrychlení pohybu tráveniny střevem – zamezí se zvýšenému vstřebávání cukrů a tuků Zlepšení vyprazdňování

Obsahuje chrom – potlačuje chuť na sladké, vyrovnává hladinu cukru v krvi

Nutriční hodnoty ve 100 g v jedné porci** % NRV* v jedné porci*** % NRV*
Energetická hodnota 1 086 kJ (259 kcal) 79 kJ (19 kcal)   474 kJ (113 kcal)  
Tuky < 0,5 g 0 g   3,2 g  
- z toho nasycené mastné kyseliny 0,2 g 0 g   2,0 g  
Sacharidy 34 g 2,4 g   12 g  
- z toho cukr 25 g 1,8 g   12 g  
Vláknina 51 g 3,6 g   3,6 g  
Bílkoviny 4,2 g < 0,5 g   7,3 g  
Sůl 2,0 g 0,14 g   0,40 g  
Chrom 571 µg 40 µg 100 43 µg 100

* % doporučené denní dávky

** 7 g + 200 ml vody

*** 7 g + 200 ml nízkotučného mléka bez laktózy (1,5 % tuku)

Comgate